Dekra Slovensko
Objednať sa na STKPripomenúť termín

Riziká hry Pokémon Go

Ošiaľ okolo hry Pokémon Go pre smartfóny rastie po celom svete už od jej uvedenia na trh. Hráči sú nadšení, avšak aplikácia je skutočným problémom z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. V USA už zaznamenali veľký počet kolízií a polícia v Nemecku a ďalších členských štátoch EÚ sa obávajú, že hra bude viesť k zvýšeniu rizika vzniku dopravných nehôd. Organizácia DEKRA, ktorá sa celosvetovo zaoberá bezpečnosťou, dôrazne varuje pred "lovom príšeriek” v cestnej premávke.
Hra bola prvýkrát vydaná v USA 6. júla a o týžden neskôr v Nemecku a ďalších európskych krajinách. Len po pár týždňoch sa zdá, že svet už stihla zachvátiť “pokemón horúčka” - hráči lovia virtuálne príšerky so svojimi smartfónmi na cestách, chodníkoch, námestiach aj v budovách.
Tento lov príšer však nesie so sebou veľké riziká v cestnej premávke. V Spojených štátoch už boli v súvislosti s aplikáciou zaznamenané početné nárazy áut zozadu a najmenej jedna závažná kolízia so stromom v štáte New York. Vodiči zastavujú uprostred premávky aby získali vyhľadávaného Pokemóna, ktorý sa vyskytol v blízkom okolí. Motocyklisti boli zastavení políciou za to, že upevneňovali svoje mobilné telefóny s aktívnou hrou na riadidlá motorky.
Riziko spojené s nesústredením, ktoré je spôsobené hrou Pokémon Go v cestnej premávke je obrovské. Aplikácia automaticky registruje polohu hráčov pomocou funkcie GPS ich smartfónov.
"Ak chcete chytiť príšerku, je potrebné sa neustále pozerať na telefón. Výsledkom je, že prestanete dávať pozor na to, čo sa deje okolo vás. V najhoršom prípade to môže byť fatálne, "varuje Clemens Klinke, člen správnej rady DEKRA SE a vedúci oddelenia automobilovej dopravy.
Odborníci DEKRA apelujú na vodičov, cyklistov a chodcov, aby venovali plnú pozornosť cestnej premávke a nenechali sa rozptyľovať svojimi smartfónmi. “Veľa ľudí si neuvedomuje mieru rizika pri používaní mobilného telefónu v cestnej premávke." Napríklad pri rýchlosti 50 km/h vodiči, ktorí sa pozerajú na svoj telefón len 5 sekúnd prejdú počas tejto doby vzdialenosť takmer 70 metrov a nemajú možnosť reagovať na to, čo sa deje na ceste. Pri rýchlosti 50 km/h znamená jedna sekunda nepozornosti približne 15 metrov slepej jazdy.
Už pred príchodom hry Pokémon Go DEKRA poukazovala na nebezpečenstvo používania smartfónov v cestnej premávke. Prieskum DEKRA uskutočnený v šiestich európskych metropolách zistil, že asi 17% všetkých sledovaných chodcov používalo svoj telefón počas prechádzania cez cestu.
"Európa bola v posledných desaťročiach veľmi úspešná pri znižovaní počtu smrteľných nehôd na cestách. Avšak v posledných rokoch majú štatistiky v niektorých krajinách opäť vzostupnú tendenciu, najnovšie aj v Európskej únii ako celku, "hovorí Clemens Klinke. "Považujeme tému pozornosti a rozptýlenia za jednu z hlavných oblastí pre ďalšie zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky."
Mimochodom, hra Pokémon Go môže byť nebezpečná aj v iných oblastiach mimo cestnej premávky. V Kalifornii dvaja hráči spadli z viac ako 15 metrového útesu nad plážou na pobreží Tichého oceánu. A bolo hlásených aj mnoho ďalších pádov.